Recliners
-
Knightington PCU1160213A Power Recliner with Audio Seating
(Recliners - Power)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, reveling in a playlist or gaming with your besties, this power recliner and its innovative Thunder Seating will blow you away. The integrated premium audio system delivers immersive vibrations in the seat synced to sonically rich bass tones, bringing your entertainment to life in a completely new way. You’ll become part of the action, feeling every explosion, guitar riff and gaming moment to your core. This recliner is in a league of its own. All that’s missing is you.
$1,689.95
$2,889.95
Save $1,200.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Knightington |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brown |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• 31% polyester and 69% PVC • 100% leather |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest, zero-draw USB-C fast charging and zero-draw USB-A port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions; high-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Built-in premium quality audio sound system with wireless connectivity and sonic bass in the seat • Armrests with flip-top storage; hidden Thunder control panel with adjustable volume, bass and vibration knobs • Power cord included; UL Listed |
| DIMENSIONS | |
| Width | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Height | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 162 lb(s) / 73.48 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 39.25 inch(es) / 99.7 cm |
| Height | 30.75 inch(es) / 78.11 cm |
| Depth | 34.63 inch(es) / 87.96 cm |
| Weight | 184.99 lb(s) / 83.91 kg |
| Volume | 24.18 cu. ft. / 0.68 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934458 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this sectional is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
Casual and contemporary, this sofa suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly matched + More
-
$4,649.95
Save $1,940.00
$2,709.95
Temmpton U92708S2 3 pc Power Reclining Sectional Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this oversized chair ties your transitional seating area + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to + More
-
This accent chair with fashion-forward high leg silhouette gives a new meaning to traditional. Diamond button + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$4,409.95
Save $1,840.00
$2,569.95
Knightington PCU1160215A Power Reclining Sofa with Audio Seating
(Sofas - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
-
$4,339.95
Save $1,810.00
$2,529.95
Knightington PCU1160218A Power Reclining Love with Audio Seating
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
